Robert Vlach míří s bestsellerem The Freelance Way do světa

Robert Vlach je zakladatelem portálu a komunity Na volné noze, podnikatelem a podnikatelským konzultantem, vyhledávaným expertem a také autorem bestselleru, který právě míří i na zahranční trh. Pověděl nám více jak o novém překladu, tak o svých aktivitách a plánech do budoucna, a poskytl také ukázku The Freelance Way ke stažení

 

Máš za sebou perné období, blíží se anglické vydání tvé veleúspěšné knihy Na volné noze. Jaké máte s novou knihou plány?

Je to tak, moje nová kniha The Freelance Way s podtitulem Best Business Practices, Tools & Strategies for Freelancers vychází v Melvilu 25. června. Říkám nová, protože změny oproti české předloze Na volné noze jsou poměrně zásadní. Část prvního vydání poletí postupně do světa k partnerským vydavatelům ze 40 zemí včetně USA, UK a většiny EU, kterým chceme knihu nabídnout, přičemž tento autorizovaný anglický překlad bude sloužit jako výchozí pro většinu jazyků. Ebook bude hned od začátku dostupný globálně, ale v případě tištěných vydání preferujeme spolupráci se zavedenými místními vydavateli rozvojové a podnikatelské literatury. Pokud nějaké osobně znáte, určitě se nám prosím ozvěte, nebo jim pošlete odkaz na web FreelanceWay.eu.

 

Říkáš, že změny oproti českému vydání tvého bestselleru jsou zásadní, jak moc jsi musel knihu upravovat? A co bylo na práci na překladu nejzajímavější?

Byla to jedna nejkrásnějších a nejnáročnějších prací mého života. Začalo to nenápadně. Po úspěchu české knihy jsme si řekli, že ji přeložíme, než nám docvaklo, že o 800stránkovou bichli od málo známého autora zřejmě ve světě velký zájem nebude. Rozhodl jsem se tedy zkrátit úvod a celý rukopis z gruntu přepracovat pro mezinárodní čtenářské publikum, což mi trvalo půl roku. Erik Piper jako rodilý mluvčí pracoval na překladu další půlrok až do loňských Vánoc a podle jeho slov to byla velká srdcovka. A konečně uplynulých šest měsíců jsme na knize pracovali se skvělým editorem Scottem Hudsonem a v závěru i s bystrozornou korektorkou Katie Perkins.

Šlo o velmi intenzivní spolupráci, díky které jsem mohl proniknout mnohem hlouběji jak do angličtiny, tak i osobně pilovat výslednou podobu anglického rukopisu, za níž si nyní 100% stojím. Celkově jsem do anglického vydání přidal přes 350 změn, obrázků, cvičení, zdrojů a příkladů ze světa včetně doporučení, která mi exkluzivně poskytli světoví autoři David Allen, David H. Hansson, Adam Grant a Austin Kleon. Nezanedbali jsme naprosto nic. 

„The Freelance Way je zřejmě nejúplnější a nejucelenější kniha pro freelancery,
jaká byla dosud napsána.


Ty sám máš díky nomádění zkušenosti i odjinud, jak sis ale doplňoval fakta např. z jiných států?

Podnikání freelancerů lze zhruba rozdělit na tři více méně nezávislé roviny: 1) odbornost, tj. co chtějí klienti, 2) nutnou administrativu, tj. co chce stát, a konečně 3) vlastní podnikání a dovednosti s ním spojené včetně toho, co chcete vy. Té legislativně-administrativní roviny se začátečníci často bojí, ale faktem je, že ve většině zemí je pro freelancery relativně nenáročná a méně významná než ty zbylé dvě. Spousta freelancerů daňovou i účetní administrativu outsourcuje a také průzkumy ukazují, že to není něco, co freelancery příliš trápí. Naopak je pro ně zásadní odbornost a podnikání jako takové. Zde je pak velmi pozoruhodné, že předpoklady pro úspěšné podnikání na volné noze se napříč zeměmi nijak významně neliší.

Ony se dokonce dramaticky nemění ani v čase. Svobodná řemesla jsou zde už od dob antiky, a dnešní nezávislý profesionál musí zrovna tak dobře počítat, dbát na svou kvalitu a spolehlivost, hospodařit s časem, jednat s klienty, budovat své dobré jméno nebo tvořit rezervy jako jeho prapředek ve Starém Římě na přelomu letopočtu. Podnikatelské know-how, které v knize popisuji, je v podstatě univerzální, což potvrdilo i peer review, v jehož rámci můj rukopis oponovali zkušení freelanceři z jiných částí světa. Tu a tam jsem doplnil nějaké doporučení, zmínil místní výjimku z pravidla, ale nešlo o zásadní změny.

Spíš jsem se snažil přidávat ilustrativní příklady z jiných zemí, data ze zahraničních průzkumů či analýz, nebo doplnit argumentaci tam, kde nebyla pro cizince srozumitelná. Výsledný rukopis je myslím natolik internacionální, že běžný čtenář vůbec nepozná jeho český původ.

Robert Vlach a řečníci na výročním srazu Na volné noze v Impact Hub Praha 2019. 

Komunitu Na volné noze jsi zakládal v roce 2005, což už je nějakých let! Pořád tě ještě baví starat se o ni?

Velice! Podporovat české nezávislé profesionály v podnikání nadále vnímám jako zásadní součást svého profesního poslání. Navíc je to krásná práce, kterou asi vy v Impact Hubu velice dobře znáte, tedy že ve fungující komunitě poznáte spoustu úžasných lidí. Freelanceři jsou vážně skvělí. Svobodomyslní, samostatní a aktivní lidé, přesně moje krevní skupina.

Největší výzva je asi v roli koordinátora velké komunity postupem let nevyhořet, protože intenzivní kontakt s lidmi, a v mém případě jsou jich za těch 14 let tisíce, je velmi přínosný i náročný zároveň. Proto jsem přizval do týmu úžasné kolegy a sám jezdím každoročně s rodinou minimálně na zimu do teplých krajů, kde mohu odpočívat a věnovat se jiným věcem. O to víc se pak těším na jarní návrat a shledání se všemi kamarády na volné noze. 


Mohl bys Na volné noze blíže představit pro ty, kteří projekt neznají?

Na volné noze je docela rozsáhlý projekt, který zahrnuje mj. nejpoužívanější katalog českých freelancerů, nejčtenější blog o podnikání v Česku (hitové články mají desítky tisíc přístupů), velmi aktivní sociální sítě (např. na LinkedIn máme téměř 10 tis. followerů, podobně jako ČT, Alza, O2 či Plzeňský prazdroj), dále videoblog, podcast a spoustu offline aktivit pro setkávání se v reálném světě, od pravidelných školení, networkingů a srazů pro freelancery až po vůbec první think-tank pro freelancery v Evropě. Ať už hledáte nezávislé profesionály ke spolupráci, nebo jste sami na volné noze, nejspíš vám naše komunita a platforma dříve či později nějak poslouží.

Nebo se můžete stát našimi členy, a to vás nejen zviditelní, ale také propojí s kolegy, kteří jsou v některých ohledech mnohem dál než vy. Právě v propojování nezávislých profesionálů a jejich doporučování dál jsme velmi silní, protože spoustu z nich dlouhá léta sledujeme a osobně známe. Denně se na nás obracejí novináři, pořadatelé konferencí a další lidé, kteří hledají toho správného experta pro svoji věc — a nám dělá radost, že jim můžeme doporučovat prověřené lidi. Co se paradoxně moc nemění, je náš tým, do kterého přibíráme nové lidi jen pozvolna a většina z nich už zůstane. Za ta léta jsou z nás opravdu dobří kamarádi, věříme si a každý z nás má i své vlastní podnikatelské aktivity.

Nadále jezdím osobně na všechny naše akce po Česku
a je to pro mě zásadní jak profesně, tak lidsky.
 


Také jsi členem Impact Hubu a mohli bychom tě nazvat naším ambasadorem. V čem tě náš koncepet baví a proč pracuješ v našich prostorách?

Impact Hub je skvěle vymyšlený a organizovaný koncept, což vím i z vlastní zkušenosti jakožto váš ostravský člen. České coworkingy jako fenomén sleduji od prvopočátků, a protože také spravujeme jejich seznam na Coworkingy.cz, mám slušný přehled, co kdo nabízí nebo čím vyniká. U Impact Hubu vidím těch výjimečných vlastností hodně. Vedle velikosti a dostupnosti v mimo Prahu oceňuji zejména vynikající práci s komunitou, profesionalitu a to, jak dlouho se vám daří tak vysoce nastavenou laťku udržet. Myslím, že u komunity, stejně jako v byznysu, je právě určitá udržitelnost či vytrvalost velice podstatným znakem kvality.

Krásných coworků už v Česku vznikla i zanikla spousta, ale sami určitě víte, jak dlouho se buduje jméno a získává důvěra, která je základem hlubší spolupráce. Myslím, že svou stálostí vytvářejí Impact Huby prostor, kterému se lidé naučili věřit a vnímají jej jako jeden z opěrných bodů pro svůj růst. Přesně takto fungují všechny mé oblíbené coworkingy včetně Impact Hubu — jsou to místa, kam se rád vracím a kde se cítím být doma, mezi svými. V životě jsem neměl vlastní kancelář, protože neustále někam cestuji, ale být členem coworkingu je pro mě otázka identity, něco, k čemu se hrdě hlásím.

Robert je vyhledáváný jako expert pro rozhovory i podcasty, zde hostem pořadu Let’s talk about

Na volné noze má za sebou další skvělý ročník Dne otevřených coworkingů. S jakou motivací tuto akci pořádáte a jak to vychází?

Ač je to k nevíře, velká část veřejnosti stále netuší, k čemu přesně coworkingy slouží, a stejně tak jejich využívání mezi freelancery a pracovníky na dálku (angl. remote workers) je relativně nízké. Myslím, že to je dáno tím, že většina z nich stále pracuje doma a zároveň přibývá možností práce po kavárnách (což ostatně také rád dělám) nebo na jiných veřejně přístupných místech, jako jsou parky, knihovny apod. Zde ale coworking nabízí něco, co vám ani ta sebelepší káva nevynahradí, a to je právě společnost podobně zaměřených lidí, zázemí, komunita…

Den otevřených coworkingů tedy spolupořádáme s coworky z celé ČR (letos jich bylo už 61) a PRistkou Evou Kupcovou ze Saurusmedia jako dobročinnou osvětovou akci, která si klade za cíl vytáhnout lidi z domovů či kaváren a podívat se, co je v jejich blízkém coworkingu nového. Jak už jsem řekl, důvěru v jiné lidi si budujeme postupně, proto má připomínání a opakování smysl. Je to i jeden z důvodů, proč jsme si řekli, že spolupráce Impact Hubu a Na volné noze dává smysl — spoustě freelancerů setrvalá práce doma dlouhodobě neprospívá a byť i jen občasný kontakt s jinými freelancery v důvěrně známém prostředí proto dává smysl.

Jaké jsou tvé plány na následující měsíce a příští rok?

Kniha je hotová, takže už mám naplánovaných pár větších poradenských zakázek. Jako poradce pomáhám hlavně zavedeným, špičkovým profesionálům a majitelům firem, teď v létě budeme např. rebrandovat slavnou beskydskou manufakturu vlněných přikrývek Zuzany Bílkové, loňské Ženy roku ČR v kategorii Byznys, jejíž nová značka nese krásný název Besky, na to se moc těším. Také nás čeká modernizace webové platformy Na volné noze a také mě asi čekají jednání se zahraničními vydavateli, kde mi ale ušetří hodně starostí to, že mě bude Melvil exkluzivně zastupovat jakožto literární agentura.

Určitě se budeme snažit najít ideálního agenta či agenturu pro vydání knihy v USA a já osobně se chci zasadit také o to, že co nejdříve zahájíme jednání o vydání v zemích, jako je Indie, Brazílie a země Jižní Ameriky či Afriky, kde si myslím, že freelancing může i s pomocí mé knihy The Freelance Way vytáhnout mnoho lidí nad hranici chudoby. Jde o kapitálově nenáročné podnikání postavené na znalostech, freelancerům často stačí jen počítač a připojení k internetu, tedy technologie, které jsou i v zaostalejších oblastech stále víc dostupné. Kvalitní podnikatelské know-how pak těmto lidem může umožnit nejen vyjednat si lepší ceny a podmínky spolupráce, ale také prodávat své dovednosti na mnohem větším, někdy i globálním trhu.


Robert Vlach působí jako podnikatel a podnikatelský poradce se zkušenostmi z desítek projektů a více než tří set poradenských případů. Od roku 2005 se v Česku jako vůbec první publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci osobního podnikání (tzv. freelancing) prostřednictvím internetového portálu www.navolnenoze.cz. Je autorem bestselleru Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové (Jan Melvil Publishing, 2017), držitelem ocenění Živnostník roku v Moravskoslezském kraji a zakladatelem prvního evropského think-tanku pro nezávislé profesionály.

Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové je vůbec 1. kniha pro freelancery v češtině a zároveň největší bestseller Melvilu vydaný od roku 2016. Těží ze zkušeností stovek nezávislých profesionálů z desítek oborů a na 760 stranách nabízí osvědčené know-how pro podnikání na volné noze — základy pro prvopodnikatele, nejlepší prakticky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s desetiletou praxí. Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb, přes náročné první roky, až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornost a dobrém jméně.

Zpět na všechny příběhy