Více holubníků, méně holubů - projekt, který dává smysl
Michaela Klimšová, zakladatelka projektu Městské holubníky, měla nápad a vizi vytvořit funkční síť holubníků po celé ČR a humánně regulovat počet holubů ve městech. Potřebovala však zjistit, zda její nápad bude společnost vnímat stejně důležitě jako ho vnímala ona nebo to bude úplný propadák. I proto se v loňském roce přihlásila do inkubačního programu Social Impact Award. Tam zjistila, že myšlenka humánního přístupu k holubům se líbí, má úspěch a navíc přesah do společensky prospěšného podnikání. Myšlenka se rozrostla v projekt a dnes se pyšní oceněním Vítězný projekt SIA 2023 Cena poroty & Cena České spořitelny.
Michaela hledala příležitost pro svůj osobní rozvoj a rozvoj svého projektu v počátku. Zároveň chtěla poznat nové lidi, získat znalosti a zjistit, kam by se její projekt mohl posunout a zda skutečně stojí za veškerou energii, kterou do něho vkládala. Proto se v roce 2023 přihlásila do programu Social Impact Award. Jak po ukončení programu s odstupem hodnotí účast? “Jsem opravdu ráda, že jsem byla vybrána mezi finalisty a mohla projít celou inkubací. Místy mi chybí bootcampy a mentoringy, které mě nakoply, když jsem se cítila v koncích. SIA byl můj první inkubační program a jsem vděčná za tuhle příležitost. Navždy budu. Celý program byl výhrou, ocenění pak takovou třešničkou na dortu.”
SEBEVĚDOMÍ, SEBEDŮVĚRA I VÝSTUP Z KOMFORTNÍ ZÓNY
Míša se svěřila, že před začátkem programu měla lehké náznaky vyhoření: “Neměla jsem ucelený business model a věděla jsem, že bych potřebovala pomoct a popostrčit také mentálně. Workshopy mi v tom hodně pomohly. Ze SIA jsem si odnesla více sebevědomí, sebedůvěry a vystoupila jsem z komfortní zóny – prezentování před veřejností pro mě byl v minulosti obrovský problém. A hlavně jsem poznala úžasné lidi, se kterými jsme stále v kontaktu. To se netýká jen dalších finalistů, ale také mých mentorek.” V rámci programu má každý za svůj projekt k dispozici kromě vzdělávacích workshopů i mentory, kteří jim pomáhají dívat se na celý jejich nápad komplexně a posouvají je dál. Mentoři často zůstanou v kontaktu i po ukončení programu a podporují je na další jejich cestě, stejně jako v případě Míši.
CO SE POVEDLO, CO SE DĚJE A JAKÉ JSOU PLÁNY
Po úspěchu v SIA a s myšlenkou, že její projekt dává smysl, se Míša rozhodla do Městských Holubníků pustit ještě s větším odhodláním. Setkává se s lidmi, zapojuje více ambasadory a různé sociální skupiny. “Povedlo se nám například navázat spolupráci se Střední školou Bosonohy, takže studenti aktuálně staví holubník na magistrátu, a také rozjíždíme nový business – prodej a instalaci humánních zábran proti holubům. Jsou bezpečné oproti ostrým hrotům a v Česku jsou vlastně docela neznáme. Navázali jsme s kolegyní Jitkou spolupráci s firmou, která nám zajistí vše od dodání zábran po instalaci.” Hlavní vizí pro rok 2024 je postavit 10 holubníků. Součástí vize je zapojit do projektu co nejvíce lidí z různých sociálních skupin a prohloubit sociální přesah projektu.
Výstavba holubníku na magistrátu v Brně (staví studenti SOU Bosonohy).
VEŘEJNOST PROJEKTU FANDÍ
Projekt v rámci SIA 2023 sice nezískal Cenu veřejnosti, ale dle veškerých reakcí a komentářů mu veřejnost fandí: “Četla jsem příspěvky na Facebooku, kde se některá města ,,chlubila” likvidací holubů a komentáře pod tím byly jednoznačně na straně humánní regulace pomocí holubníků, což je prostě skvělé…Společnost se vyvíjí, lidé chápou koncept holubníků a líbí se jim, “ říká zakladatelka. “To má za následek i to, že lidi – dobrovolníci se sami ozývají. Chtějí pomáhat, zapojit se, prosazovat holubníky v jejich městech. Takhle skvěle funguje síť ambasadorů z celé republiky. My jim dáme materiály, jsme s nimi v kontaktu a oni jdou představit projekt na úřad. Městům pak poskytují kompletní placenou službu – tři fáze projektu od přípravné přes realizační po udržovací.”
Bílovecký holubník na gymnáziu Mikuláše Koperníka.
CO ZÍSKÁŠ ÚČASTÍ V SOCIAL IMPACT AWARD?
Inkubační program SIA je určen pro mladé lidi ve věku 15 – 30 let, kteří mají inovativní společensky prospěšný nápad a rádi by ho změnili v reálné podnikání. První krok, který musíš udělat, pokud se chceš SIA účastnit, je přihlásit se do programu. Expertní porota vybere nejzajímavější nápady na základě kritérií – dopadu, stupně inovace, proveditelnosti a týmových kapacit. Vybraní účastníci pak získají mentoring, podporu, posouzení byznysového a dopadového modelu, propojení s mezinárodní komunitou a šanci vyhrát cenu Social Impact Award, která zahrnuje finanční výhru, uznání a také vstupenku na výroční mezinárodní SIA Summit.
Zajímá vás, jaké další skvělé nápady se rozvíjí za podpory našich akceleračních a jiných programů? Sledujte LinkedIn.