Tomáš Biheler má čip v ruce a implantuje ho klidně i vám. Umí navařit, spravit kolo, ale stejně tak nefunkční kód nebo domény. O víkendech dobrovolničí a má psí alter ego. A od chvíle, co nastoupil do našeho týmu, nás nepřestává fascinovat.
Dlouhodobě se věnuješ problematice podkožních polovodičových implantátů. Jak si k tomu přišel?
Shoda náhod a příležitostí, ukázalo se, že můj kamarád a kolega z Food Not Bombs (o tom níž) je zároveň zkušený piercer. V nadsázce mi nabídl, že mě očipuje, budu-li chtít, že už to dělal. Tak jsem si to téma nastudoval a zjistil jsem, že to není žádná raketová věda. Zároveň se to náhodou potkalo s mým psím furry alter-egem a skutečností, že tehdy začal platit zákon vyžadující čipování všech psů. Tak jsem se s tím ztotožnil, vybral si implantát Dangerous Things NExT a stal jsem se advokátem všech čipovaných němých tváří nebo minimálně na to mám kapacitu.
Co přesně máš za implantát a co umí?
Jsou to celkem čtyři čipy ve třech implantátech. NExT má dva čipy v jedné kapsli, starší RFID čip mám naprogramovaný jako psí FDX-B čip 203199308091100 a novější NFC část funguje jako vizitka naskenovatelná telefonem a brzy v ní budu mít i svůj očkovací certifikát. Další čip je Vivokey Spark 2, který umožňuje přihlašování bez hesel a konečně nejvíc místa v mé pravačce zabírá Walletmor, který funguje jako běžná platební karta.
Založil jsi první tuzemskou firmu zaměřenou na aplikaci kyber čipů a zveš lidi, aby ovládli technologii, která pro ostatní zůstává magií. Kolik takových se už našlo?
Za rok fungování se takových průkopnických odvážlivců našly desítky. Což není špatný výsledek s přihlédnutím k tomu, že většinu minulého roku ještě s implantáty ani nešlo platit a nadto jsem musel mít kvůli pandemii půl roku zavřené studio. Stojí za to zmínit, že moje firma mimo jiné reaguje na poptávku a poskytuje odbornou a bezpečnou službu tam, kde se lidé dříve často z nedostatku možností pokoušeli o implantace sami, s celou škálou možných výsledků.
Hezká rekapitulace vyšla na lupě. Pak se objevily asi dvě zmínky v Českém rozhlase, takže mi to občas přináší určitou expozici a jsem rád, že informační a mediální prostor, který často patřil dezinformacím a konspiracím můžu vyplňovat vlastní mírně kontroverzní realitou komerčního konsensuálního čipování. Zmínil se o mě dokonce ~vládou financovaný anti-konspirační server realita5g.cz.
Musím se zeptat – bolí to?
Bolí. Nejvíce těch několik vteřin, když velká jehla prochází skrze kůži, zbytek implantace je spíš trochu nepříjemný. Aplikace velkého implantátu může na desetibodové škále bolesti dosáhnout až úrovně 7, ale jen velmi krátce. Rozhodně to není nic pro ořezávátka. Umrtvování ani znecitlivění neprovádíme 🙂
A v čem spatřuješ hlavní výhody, co je tou motivací?
Je to ideální příležitost předvádět laciné salonní triky. Rád zkouším nové věci, v tomhle odvětví se člověku občas povede být v něčem první. Baví mě taky určitá mystifikace, překvapené a různorodé reakce lidí, málokterým piercingem se dá zaplatit.
Věnuješ se také iniciativě Food Not Bombs, jak dlouho?
3 roky… 4? Utíká to. V naší buňce Food Not Bombs spíš přepravuji než připravuji, takže se starám o logistiku, převážení, přivážení a obecně dělám mulu.
Nedávno jsi dotiskl hradeckou leženku – je to vlastně remake nocleženky?
V Hradci vznikla potřeba tokenu umožňujícího lidem funkční nouzové přespání. Na jiných místech se takový model osvědčil. Jenže z důvodů, které nejsem schopný smysluplně popsat, nešlo v našem městě použít existující provedení a výrobu, která už někde funguje.
Tak jsem s použitím programu OpenSCAD dal dohromady 3D model hradecké leženky. Ten průběžně ladím a tisknu za lidovou cenu na české 3D tiskárně Průša i3 MK3S z materiálu PETG od české firmy Plasty Mladeč. Koncem letošního roku bude celkem v oběhu již 600 kusů.
Velice se mi líbí, jak aktivně si místní charita tento projekt převzala, včetně propagačních plakátů a příspěvku v programu na Festivalu bez domova v Hradci Králové. Pokud tahle iniciativa občas obstará někomu z lidí, které potkávám jako dobrovolník FNB, funkční nocleh a zároveň trochu přivede širší veřejnost k přemýšlení o realitě lidí bez přístřeší a empatii, tak je to úspěch. Adresa v QR kódu je prostě http://lezenka.eu a přesměrovává na informační stránku webu charity. Mám radost nejen proto, že o tématu napsaly Novinky, tištěné Právo a na sociálních sítích má také úspěch, ale i proto, že vidím lidi, kterým mnou vyrobená leženka pomáhá zajistit nocleh a základní služby.
U nás razíme heslo no impact, no party. Abychom ten dopad mohli dělat co největší a co nejlépe, hodí se nám vědět, jak se u nás pohybujete a co vás zajímá. Dovolíte nám to?