Hrdinové všedního dne

Inovují péči o pacienty s cystickou fibrózou,pomáhají jim zkvalitnit a prodloužit jejich život. Navíc výrazně podporují motivaci pacientů bojovat s každodenním obtížemi. Jak? Pomocí mobilní aplikace! Lékařům zpřístupňuje kompletní a aktuální informace o pacientovi tak, aby byli schopni lépe reagovat na změny zdravotního stavu pacienta. Díky tomu mohou účinněji provádět a měnit jeho léčbu. CF Hero je de facto kouč pro boj s cystickou fibrózou ve vašem telefonu.

Co je to cystická fibróza?

Cystická fibróza (dále jen CF) je genetické onemocnění, které postihuje hlavně plíce. Postupně je ničí do jejich úplného selhání. Problémy se dostavují i v trávení díky nefunkční slinivce a často se v průběhu věku přidává cukrovka, onemocnění jater a srdce nebo osteoporóza. Nemoc se bohužel nedá vyléčit. Genová terapie zatím neexistuje a výzkum naráží na spoustu překážek. Léčba tedy jen zmírňuje příznaky a postup nemoci. Pacienti podstupují každodenní inhalaci léků, polykají hromady prášků, vitamínů a v případě infekcí často končí na kapačkách plných silných antibiotik v nemocnici.V konečné fázi nemoci je sice možná i transplantace plic, ale tuto šanci nedostanou všichni pacienti. A ani po transplantaci není doba dožití stejná jako u jinak zdravého člověka.

Jak to všechno začalo

Před 3 lety se Marku Voseckému narodila dcera, u které velmi brzy lékaři diagnostikovali cystickou fibrózu. Od té doby přemýšlel, jak pomoci komunitě pacientů v ČR. Vždycky měl blízko k technologiím a na sklonku minulého léta se zrodil první nápad vytvořit digitálního kouče, který by jim usnadnil život. Marek oslovil jednoho z nejzkušenějších a nejangažovanějších lidí z CF komunity, Honzu Mihule, a přihlásili společně projekt do Laboratoře Nadace Vodafone. Tam postupně uhnětli jejich záměr a podařilo se jim propracovat až do finále, kde uspěli a získali finanční injekci do začátku. Momentálně spolu se samotnými pacienty a řadou odborníků (lékaři, psychologové, fyzioterapeuti a specialisté na budování návyků, gamifikaci nebo UX) a připravují první verzi služby, kterou se chystají spustit do konce roku.


Mladí pacienti často nemají dostatek informací o své nemoci a o tom, jak s ní bojovat. V období dospívání se navíc vymezují vůči svým rodičům a dalšímu okolí. Léčba je v průměru dodržována na méně než 60 %. Při zdravotních komplikacích ztrácejí motivaci v tak náročném léčebném režimu pokračovat. A lékaři zase nemají potřebnou přímou zpětnou vazbu o zdravotním stavu pacienta včas. Při schůzce se často ptají na události, které sahají daleko do minulosti, a pacient může odpovědi, byť i nechtěně, výrazně zkreslit.

První úspěchy

Největším úspěchem je určitě to, že se dala dohromady skvělá parta lidí, kteří pro projekt dýchají (má to svou paralelu). Další lidé se přidávají, ochotně nastavují pomocnou ruku a posouvají s námi projekt dopředu, uvádí Marek. Největším úspěchem pro projekt bylo vítězství v Laboratoři Nadace Vodafone.  „Výhra nás šíleně nakopla. A aplikaci se teď můžu naplno věnovat také díky programu Rok jinak, doplňuje Marek.

Laboratoř Nadace Vodafone

Pracuji pro Vodafone a o Laboratoři jsem se tak dozvěděl z první ruky, z interní komunikace ve firmě. Jsem hrdý na to, že firma, pro kterou pracuji takový program má, chválí Marek své pracoviště. Do programu se přihlásili proto, aby si ověřili, jestli jejich řešení problému dává smysl. Konfrontovali své vize s ostatními projekty a s lidmi z obchodní branže. Díky feedbacku ostatních účastníků a mentorů si dokázali lépe stanovit, čeho chtějí dosáhnout, pro koho to dělají a jak vše realizovat v relativně krátkém čase. CF Hero začínal v podstatě s nápadem na zelené louce a v průběhu Laboratoře vykrystalizovala jasná vize i konkrétní kroky, jak se dostat k cíli.

Výhody a nevýhody programu

Obrovskou výhodou programu je extrémně kreativní prostředí se spoustou impulzů a přímé zpětné vazby. Bez tlaku organizátorů, kteří vyžadovali konkrétní úkoly v relativně krátkém čase, by se dle vlastních slov dostali do aktuální fáze tak za 2 roky.  V Laboratoři se první výsledky dostavily v podstatě už v prvních týdnech. Velikou nevýhodou byl ale nedostatek času. Mít zaměstnání na plný úvazek a po nocích pracovat na projektu, bylo vyčerpávající a  brzy zjistili, že to není ideální stav. Právě proto se přihlásili do programu Rok jinak. Ten jim zajistil finanční prostředky, díky kterým mohl tým investovat svůj čas už pouze do vývoje aplikace.

Akcelerační programy pro všechny!

Marek by doporučil akcelerátor úplně každému. Asi z těch důvodů, které už jsem zmiňoval: 1) v relativně krátkém čase a bez značných nákladů je možné ověřit a upravit váš záměr. 2) potkáte spoustu zajímavých lidí s neocenitelným know-how a cennými kontakty. 3) některé trnité cesty už byly dřív prošlapány – nemá smysl proto tvořit cestičky nové – jít těmi prosekanými vám  uspoří hromadu času, referuje Marek.

Včera, dnes a zítra

V tuhle chvíli se věnuje tým CF Hero produktovému designu, což je dle Markových slov  „ta nejzajímavější část projektu. Obezřetně se ale připravují na to, že v budoucnu přijde pravděpodobně srážka s realitou.Budeme muset nekompromisně sekat líbivé fíčury podle toho, kolik budeme mít peněz. Vlastně je to i zdravé. Neustále si ověřujete po malých krocích, jestli jdete správným směrem, povzdychne si s úsměvem Marek.

Na sklonku léta chtějí mít v CF Hero jasno, jak bude vypadat první verze jejich služby a co bude umět. Na konci roku už chtějí vypustit první verzi mezi uživatele.  „S lékaři jsme domluveni na klinické studii, která vědecky ověří přínos z medicínského hlediska. Pak už jen budeme vše zdokonalovat a představovat si naše řešení v mezinárodním měřítku, zakončuje rozhovor Marek.


Program Laboratoř Nadace Vodafone hostil v roce 2017 Impact Hub, který se podílel na organizaci projektu.

Zpět na všechny příběhy