Cítit se "ok" na těle i na duši je stavební kámen pro vytvoření úspěšného projektu.

Mladí lidé s velkými cíli, kteří se věnují společensky prospěšnému podnikání, je přesně to, co naše společnost potřebuje. Nejspíš i pro to zakladatelé projektu Nevyhasni získali ocenění v soutěži Social Impact Award 2023, který již 13. rokem pořádá Impact Hub. A jaké jsou jejich cíle?  Chtějí otočit trend růstu vyhoření na druhou stranu a podílet se na jeho dlouhodobém poklesu. Chtějí za pomoci odborníků šířit osvětu o syndromu vyhoření, pomáhat organizacím v boji s vyhořením jejich zaměstnanců a přinášet do společnosti funkční systémy prevence v podobě přednášek a workshopů. Seznamte se s mladým startupem Nevyhasni, který se věnuje stále opomíjenému, za to stále častěji se vyskytujícímu syndromu vyhoření.

Projekt Nevyhasni založil David Artur Fiedler, Barbora Hailandová a Mikoláš Voborský. David se do projektu pustil na základě vlastní zkušenosti, proto se rozhodl vytvořit místo, které ostatním pomůže vyhnout se syndromu vyhoření. Zakladatelům však bylo jasné, že k tomu, aby projekt mohl růst všemi směry, potřebují další pracovní síly, odborníky, kontakty, a především obchodní model i finance. Na základě rady spřáteleného projektu Nekrachni se dozvěděli o akceleračním programu Social Impact Award a v roce 2023 se do něj přihlásili.

OČEKÁVÁNÍ SE NAPLNILA

V průběhu programu si Nevyhasni rozšířili tým o 5 nových dobrovolníků, zvětšili svůj dosah i sledování a měli možnost se propojit s množstvím firem. V čem dalším jim účast v SIA pomohla? „Měli jsme očekávání a ta se naplnila. Podařilo se nám vymyslet obchodní model a propojili jsme se se skvělým mentorem Janem Burdou, který nám s projektem stále pomáhá. Také jsme uspořádali náš první event, já osobně jsem si odnesl důležitost říct si o pomoct.“

SIA NAKOPNE A POSUNE VPŘED

Program SIA je určen pro mladé lidi s nápady, ze kterých chtějí vytvořit udržitelné společensky prospěšné podnikání. Během programu získají podporu, kontakty, spoustu nových informací i propojení na globální komunitu. Jak hodnotí Nevyhasni svou účast v programu s odstupem několika měsíců? „Program byl pro Nevyhasni velice přínosný. Ne všechny workshopy pro nás byly zajímavé, ale většina ano. Mimo to nás SIA opravdu nakopla brát projekt více vážně a šlapat do něj. Naše očekávání spíš předčil. V soutěži SIA jsme navíc získali Cenu veřejnosti. Byla to opravdu velká radost. Vítězství nám přineslo velké momentum, které se s námi drží dodnes. Dostali jsme se do zajímavých médií a více než zdvojnásobili naše sledování. Vedle toho jsme mohli vyjet na SIA summit, který celý projekt inspiroval poznáním dalších zajímavých zakladatelů.“

Nevyhasni se v programu SIA nastartovali a díky své energii a odhodlání se pouští do dalších věcí. Co plánují pro letošní rok? „Letos se chceme zaměřit na realizaci vymyšleného obchodního modelu. Aktivně oslovujeme firmy a snažíme se prodávat naše služby do korporací, což nám přinese z dlouhodobého hlediska finanční stabilitu. Chystáme také online portál se spoustou zajímavých funkcí. Aktuálně stavíme obsahový tým, který bude na web pravidelně přidávat články, rozcestníky, kontakty a všechny další informace o vyhoření. Plánujeme také databázi příběhů vyhořelých a spoustu dalších věcí.“

PROJEKT DO ŠUPLÍKU NEPATŘÍ

Program SIA prošlo za 12 let působení přes 100 projektů, ze kterých se staly úspěšné firmy se společenským dopadem. Pro většinu z nich byla účast v našem programu zásadní. Stejně tomu je v případě účasti Nevyhasni: „Mladým inovátorům bychom určitě účast doporučili. Vedle mentoringu a workshopů je SIA takový závazek opravdu se projektu věnovat a nenechat ho v šuplíku. Je to velká motivace.“

ODPOČINEK JE CESTA K ÚSPĚŠNÉMU PROJEKTU

Syndrom vyhoření postihuje každého 4. člověka v České republice. Jedete na plný plyn, nevnímáte „red flags“ a najednou jen tak sedíte, ležíte a nemůžete se hnout. V tuhle chvíli přichází prozření, že se s tělem i duší něco děje. Na závěr jsme se proto Davida a Mikoláše zeptali, co by poradili novým účastníkům SIA a dalším zakladatelům a zakladatelkám, aby se při budování jejich vlastních projektů vyhnuli syndromu vyhoření? „Je důležité být trpělivý a být v pořádku s tím, že ne všechno jde hned a rychle. Všechno má svůj čas a vůbec nevadí, že něco trvá déle. Je důležité nepodstupovat dlouhodobě naprosté pracovní extrémy (krátkodobě to možné je). Myslete na to, že bez vás projekt skončí, je tedy i vaše zodpovědnost si chvíli odpočinout a zaměřit se na sebe. Když už odpočíváte, dělejte to na 100%. Hlavně si ale uvědomte, že i vás se vyhoření týká a pokud nezpomalíte, dřív nebo později se něco stane. Všímejte si prvních vlaštovek. Chronická únava, cynismus k práci (nebo projektu), psychosomatické bolesti, nevolnosti, to vše může svědčit tomu, že toho máte moc.“

Další ročník SIA, v pořadí již 13., se uskuteční 14. března v Impact Hub Praha. Partnerem od počátku akceleračního programu je Česká spořitelna a Erste Foundation. Realizaci minulého i letošního ročníku podporuje také SAP a PwC.

Zajímá vás, jaké další skvělé nápady se rozvíjí za podpory našich akceleračních a jiných programů? Sledujte LinkedIn.

Zpět na všechny příběhy