4 roky Indiánek: od Facebook komunity až k úspěšnému projektu
Projekt Indiánky pomáhá ženám a přináší osvětu v oblasti neplodnosti a hormonální nerovnováhy. Řeší stále ještě tabuizované téma – endometriózu, předčasnou menopauzu, syndrom polycystických vaječníků, a s tím spjatou nepravidelnou menstruaci, ovulaci, často i neplodnost. Vyskytnout se s tímto syndromem mohou i psychické potíže, jako jsou deprese a úzkost. Zakladatelkami projektu jsou Anna a Karolína, dvě ženy, kterých se toto téma osobně týká. Obě ví, co znamená problém s menstruací, silné akné, občasné úzkosti a padání vlasů v době dospívání.
Zdroj fotografie: Indiánky
HNACÍ SILOU BYL VZTEK A BEZMOC
Jak říká Anna, projekt vznikl na základě bezmoci a vzteku: „Když mi bylo trochu přes dvacet, říkala jsem si, že je zvláštní, že se o tomto tématu pořád nemluví. Najednou jsem cítila vztek, ale hlavně ohromnou chuť to změnit. Otevřela jsem facebookovou skupinu, kde se scházely holky s PCOS a napsala tam, že jsem markeťačka, mám PCOS a mám v hlavě osvětový projekt, jestli by do toho šel někdo se mnou. A ozvala se Kája.“
Indiánky si daly za cíl vytvořit webové stránky, kde budou veškeré informace pro ženy s PCOS, kde najdou podporu, dozví se, na koho se obrátit v případě nezodpovězených dotazů a hlavně, kde nabydou pocit, že se za tento syndrom nemusí stydět a mohou o něm otevřeně mluvit.
Po dvou měsících společné práce vznikl web, dotazník s databází, spousta článků a problematiku tak začaly dostávat i do mediálního prostředí. Náhle přišlo rozhodnutí přihlásit se do akcelerátoru Social Impact Award. Toto rozhodnutí berou jako zlomové nejen proto, že soutěž mladých inovátorů v roce 2020 vyhrály, ale především proto, že účast v programu hodnotí jako nezbytnou v rámci jejich rozvoje. „SIA přišla přesně ve chvíli, kdy se nám to vzhledem k cílům a potřebě konkrétních činností v danou dobu (řešení právních záležitostí, možnost se propojit na odborníky v oboru apod.) nejvíce hodilo a umožnilo nám to vše potřebné dokončit a mimo jiné i úspěšně dotáhnout launch našeho čaje ROZKVĚT INDIÁNKY do sítě dm drogérií. Navíc ta energie a navázaní kontaktů se světem kolem Impact Hubu pro nás bylo obohacující, i tehdy i v současnosti,“ říká Karolína.
Zdroj fotografie: Indiánky
MOTIVACE JMÉNEM SIA
Program SIA, který je určen pro malé lidi plné inovativních nápadů z oblasti sociálního podnikání, trvá tři měsíce, ve kterých se Indiánky dle jejich slov vybičovaly k absolutním výkonům. Po vítězství v SIA se jim otevřely další pomyslné dveře a nové příležitosti. Od té doby je jejich posun markantní. Představily novou značku FERTILILY, kterou zastupují pro český a slovenský trh. Konkrétně se jedná o dva produkty: kalíšek a lubrikační gel na podporu početí. Dalším počinem je spolupráce s firmou Cityzen na limitované edici triček a díky získanému grantu můžou pořádat online i offline podpůrná setkání s psycholožkou Terezou Jančíkovou.
Zdroj fotografie: Indiánky
V roce 2023, po 4 letech fungování, mají za sebou přednášku v rámci TEDx YOUTH, zapojení do akce ENDO march – osvětová roadshow pořádaná pacientskou organizací zaměřenou na Endometriózu ENDO Talks CZ, z.s., spoustu natočených podcastů, eventů, rozhovorů, článků, osvětových akcí, a to dokonce i na hudebním festivalu Rock for People.
PROČ VSTOUPIT DO AKCELERAČNÍHO PROGRAMU
Doporučení od Indiánek v bodech, proč využít příležitosti zapojit se do akceleračního programu:
- pomůže vám finančně i v navázání nových kontaktů
- potkáte stejně smýšlející lidi a svůj projekt rozhodně posunete dál
- otevře se vám Hubí komunita a s tím i dveře do mezinárodní sítě Impact Hubů
- nasměruje vás, díky tomu dotáhnete většinu zádrhelů, se kterými jste si doposud nevěděli rady
- mentoři vás vybičují k extrémním výkonům 😊
A na závěr nejzásadnější rada od Karolíny: „Nebojte se zkusit jakýkoliv akcelerační program nebo výzvu, která vám přijde do cesty. Účast v takovém programu není žádné leháro, ale ta energie se vrátí. Navíc vám může pomoci jak v kontaktech, tak finančně. Nám se to vyplatilo, přestože jsme nedisponovaly žádnými závratnými finančními prostředky. Je potřeba si uvědomit, že peníze nejsou sprosté slovo a je potřeba být náležitě finančně ohodnocen, i když člověk koná dobro.”
Zajímá vás, jaké další skvělé nápady se rozvíjí za podpory našich akceleračních a jiných programů? Sledujte Facebook, LinkedIn nebo Instagram Impact Hub Innovation a budete mít přehled.