Cesta z labyrintu financování

Dřív nebo později dojde velká část začínajících podnikatelů do stádia, kdy se potřebují zorientovat v labyrintu financování. Peníze se pro ně stávají vstupenkou k lepším službám, dalším cílovým skupinám nebo třeba novým trhům. V Hubu se dá tahle problematika konzultovat třeba v programu Deloitte Business Clinic nebo taky nově s bankéřkou Soňou Krainovou.

em287587Startupy mohou v dnešní době využít různé možnosti podpory rozvoje podnikání.  V úplných začátcích stojí za to využít „seed funding“ programy. Příkladem může být například Social Impact Award, Rozjezdy roku, Česká inovace, Nápad roku nebo Think Big. Účastníci mohou získat nejen peníze, ale také mentoring, marketingovou podporou či vzdělávací workshopy.  Tyto akce jsou určeny hlavně pro podporu studentů a mladých podnikatelů.„Ve fázi rozjezdu podnikání lze uvažovat i o Business Angels, tedy individuálních investorech, kteří vlastním kapitálem podporují vybrané startupy. Pro ně je to vlastně jiná forma rizikové investice. Místo do akcií vsadí na úspěch začínající firmy. Obvykle dávají peníze do těch oblastí, které jim jsou profesně blízké, aby mohli s týmem spolupracovat,“ vysvětluje Soňa.

Podnikatelé nebo malé a střední podniky mají také šanci využít různé typy investičních a provozních úvěrů. „Bankovním standardem je financování po 2 letech provozu, nicméně jsou i varianty, jak pomoci firmám s kratší historií. Firemní bankéři všech bank jsou schopni se zájemcem podle jeho potřeb připravit takový návrh typu úvěru a splátkových kalendářů, aby to vyhovovalo podmínkám jeho podnikání. Případně společně najdou i vhodnou formu zajištění (nemusí to být vždy nemovitost), díky kterému se dá sáhnout na lepší sazbu nebo vyšší úvěrový rámec.“ Technologicky a inovačně orientované projekty mohou nově využít i dotační program Inostart, který kombinuje investiční úvěr a poradenské služby.

V případě zájmu o financování úvěrem je dobré si ujasnit, na co přesně peníze budete chtít využít. „Na webu jsou dostupné obecné srovnávače, ale mají pouze informativní charakter. Úvěry od 500tis Kč se řeší zcela individuálně. Doporučuji kontaktovat alespoň 2  ̶  3 banky a pak porovnávat nejen náklady spojené s úvěrem – poplatky a úroky, ale také možnosti úpravy splátek či možnost odkladu splácení. A do úvahy vzít i podmínky vedení účtu a ceny platebního styku, protože otevření účtu a minimální obrat na něm je v drtivé většině nezbytnou podmínkou při otevření úvěru“

——————————————–

Soňa sedí v kanceláři v prvním patře. Ráda se s vámi potká nad kávou či čajem a prodiskutuje možnosti, jak posunout podnikání zase o kousek dál nebo vám pomůže při srovnávání různých bankovních nabídek.

Zpět na všechny příběhy