Naučte se poradit si beze slov

Komunita neslyšících je v ČR stále poměrně uzavřená. Naše doba je postavená na vizualitě a neschopnost slyšet není viditelná. Možná i proto víme stále málo o znakovém jazyce, o způsobu jejich komunikace nebo jejich potřebách. Přitom prelingválně neslyšících je u nás přes 40 tisíc osob. A NáZnak přináší hru, díky které se na ně odteď budete dívat úplně jinak.

Moravský znakový jazyk a jiná překvapení

Věděli jste, že existuje spousta znakových jazyků a že i u nás rozlišujeme jejich moravskou a českou verzi? Že dlouhé texty činí neslyšícím problémy, protože jejich rodný jazyk není stejný jako námi pojímaná čeština? Není pro ně snadné rozumět smlouvám, návodům, ale třeba také komentovaným prohlídkám. A přesně toto zjištění stálo u zrodu NáZNAKu, který letos vyhrál Social Impact Award.

Zakladatelka Anna Pogranová se věnuje výtvarnému umění a během studia vyjela na smíšený Erasmus Plus do Německa. Ocitla se ve skupině s většinovým zastoupením neslyšících a zažila to, co běžně zažívají oni. “Jdete například do kavárny a všichni kolem vás si povídají, ale vy jim nerozumíte. A takových situací byla spousta. Záhy jsem pochopila, čemu jsou neslyšící běžně vystavováni a byl to pro mě zlomový okamžik,” vzpomíná na začátek tohoto roku Anna.  

Komentované prohlídky pro neslyšící

“Rozhodla jsem se naučit znakovat a začala plánovat, že pro ně jednou vytvořím vlastní, speciální prohlídky v galeriích,” popisuje euforicky zakladatelka NáZNAKu. Nedlouho po svém návratu z Erasmu se pak seznámila s programem Social Impact Award a vnímala jej jako ideální příležitost ověřit, zda by mohl její nápad fungovat. Jak se ukázalo, funguje, a přesvědčil i zkušené podnikatele.

“Jakmile jsem pochopila, jakým směrem se chci vydat, a začala jsem o tom více mluvit, sami se ozvali lidé, kteří mi chtěli pomoci,” vysvětluje Anna jak potkala co-founderku Lucii Přibylovou a neslyšícího “akčňáka” Honzu Wirtha ze Znakovky.cz. Podařilo se jim už natočit videoblog se základy znakového jazyka v konkrétních situacích, připravit speciální zážitkovou hru, přichystat kurz “body language” a vytvořit koncept workshopů z oblasti umění a řemesel pro zvýšení zaměstnatelnosti neslyšících.

Už jako vítězové Social Impact Award se před pár dny vrátili z vídeňského Summitu a progres, jakého dosáhli, je nepřestává těšit. “Posun v našem projektu vidím veliký. Za půl roku jsme se dostali jsme od nápadu až k samotné realizaci a seznámili se se spoustou skvělých a inspirativních lidí,” nedokáže skrýt svou radost Anna.

Neslyšící milují divadlo

“Málokdo ví, že neslyšící umí být neuvěřitelně soustředění v práci, umí lépe vnímat své vlastní myšlenky a zároveň jsou upřímnější a expresivnější. Někteří z nich bez problému studují divadlo či pantomimu na JAMU. Inspirují mne v tom, jak lépe vnímat svět pomocí vizuality, přesněji hovořit svým tělem, jak ho využívat a co všechno lze vypovědět i beze slov,” vypočítává Anna důvody, proč ji svět neslyšících nepřestává fascinovat.  

Zároveň ale neustále naráží na nepochopení jejich potřeb ze strany slyšící společnosti. Dlouhé dokumentace, jednání na úřadech či vyšetření u lékařů pro ně mohou být velmi náročné. Složitým textům velmi těžce rozumí a tak často potřebují pomoc tlumočníka. Těch je ale v republice zhruba jen stovka, osob se ztrátou či vadou sluchu je ale odhadem až 300 tisíc. Anna proto jedná také se školami, kde by chtěla žáky motivovat ke studiu právě tohoto oboru.

Jak si hrát v tichu?

Kdo nezažil žádnou zážitkovou hru podobnou Neviditelné výstavě, s kterou NáZNAK spolupracuje, asi si “neslyšící” hru představí jen stěží. Cílem je ale zprostředkovat život bez zvuků a mluvení v běžné každodennosti. Jak vstávají, telefonují nebo tleskají neslyšící? Jaké používají pomůcky? Jaké je to, nemoci se vyjádřit slovy?

Hra je variabilní a Anna s týmem ji umí připravit na objednávku firmě, škole i jednotlivcům na míru. Do budoucna se také chtějí vrátit k natáčení videjí, které zobrazují běžné situace, do kterých se spolu s neslyšícími můžete dostat.

Zaměstnání pro integraci

Důležité je podle Anny také integrovat neslyšící mezi slyšící. Nejlépe pomocí práce a tvůrčí činnosti. V lednu 2017 proto NáZNAK rozjíždí pracovní workshopy, ve kterých si budou moci neslyšící spolu se slyšícími vyzkoušet pod vedením zkušených umělců a mistrů několik vhodných oborů, kterými se mohou do budoucna i živit: šperkařství, grafický design, výtvarné techniky či umělecké štukatérství.

“Především štukatérů je teď v Praze opravdu nedostatek a přitom je potřeba opravit bezpočet budov a historických památek. Neslyšící, kterým se bude worskhop líbit, mohou nastoupit na navazující kurz, a ti nejlepší obdrží nejen certifikát, ale třeba i konkrétní zakázku,” přibližuje Anna své plány. Více o její práci najdete také na www.naznak.cz nebo https://www.facebook.com/naznak.cz/.

Zpět na všechny příběhy